Етапи пенсійного планування: від початку кар'єри до виходу на пенсію
Вихід на пенсію через похилого віку лякає багатьох людей своїми наслідками, пов'язаними з погіршенням фінансового благополуччя. Людині, яка більше не працює і відповідно не має основного доходу, складно прожити на одну пенсію. Це особливо стосується тих, хто отримував середню зарплату, а отже не може розраховувати на високу пенсію, якої на все вистачатиме. Ще складніше тим, хто працює неофіційно, тож не робить відрахування до пенсійного фонду. Такі ситуації не повинні бути причинами відсутності безбідного життя на пенсії. Щоб забезпечити себе комфортними умовами існування у майбутньому, варто задуматися над пенсійним плануванням. Це дозволить зберегти звичний спосіб життя і не турбуватися про фінансову захищеність. Планувати вихід на пенсію можна розпочинати з будь-якого віку. І чим раніше ви приступите до здійснення такого важливого завдання, тим вищою буде гарантія комфортного майбутнього без стресів та переживань за матеріальне забезпечення.
Що таке пенсійне планування?
Пенсійне планування, це ваша страховка на стабільний дохід після відходу на заслужений відпочинок. Це багаторівневий процес, що включає ретельну підготовку і виконання фінансової стратегії, і спрямований на створення можливості вільно відпочивати, подорожувати і насолоджуватися всіма благами виходу на пенсію. Це золотий час, коли не треба рано вставати, бігти на роботу, проводити там цілий день на шкоду спілкуванню з сім'єю та власними примхами. На пенсії можна отримувати задоволення від життя, користуватися цікавими моментами, які вона дає. Але це лише за відсутності нестачі фінансів. Коли грошей достатньо, заслужений відпочинок щодня приноситиме яскраві та незабутні враження. Ефективним способом досягти такої мети є пенсійне планування, яке вирішує такі численні питання:
- Максимально використовувати наявні ресурси після виходу за заслужений відпочинок.
- Насолоджуватися життям та здійснювати свої мрії, на які раніше завжди не вистачало часу.
- Бути впевненим у своєму завтрашньому дні.
- Мати завжди достатньо грошей для підтримки здоров'я. З віком стан організму може погіршуватись. Мінімізувати ризики серйозних захворювань, купувати недуги на початковому етапі дозволить наявність коштів.
- Пенсійні заощадження забезпечують душевний спокій.
- Підтримка фінансової незалежності. Навіть без працевлаштування та заробітної плати, можна залишатися економічно незалежним від постійних доходів, матеріальної допомоги близьких, глобальної кризи та політичних потрясінь.
- Можна зберегти свої заощадження, щоб передати їх у спадок дітям або онукам, зайнятися благодійною діяльністю.
Етапи пенсійного планування
Це комплексне завдання потребує певної фінансової грамотності, якою не всі люди можуть володіти. Тому найчастіше планування виходу на пенсію довіряють фахівцям, які підберуть індивідуальну розробку забезпечення комфортної старості. Загалом планування складається з ряду компонентів.
Встановити чіткі цілі, які можна виконати
Це перший крок на шляху до ефективного пенсійного планування.
- Продумайте, який спосіб життя на пенсії для вас найкращий. Чого ви очікуєте від виходу на заслужений відпочинок? Можливо, вам цікаво побачити світ, побувати в різних країнах або зайнятися новим для себе хобі, про яке давно мріяли. Або можливо, ви хочете змінити місце проживання, купити будиночок з ділянкою в передмісті, або поліпшити умови проживання. Бачення найкращої для себе старості у кожного своє. Цілі можуть бути різні, і їх краще заздалегідь встановити.
- Виходячи з поставлених цілей, оцініть, які витрати на вас приблизно очікують. Накиньте суму на непередбачені витрати, оплату комунальних послуг, ліків чи лікування. Не забудьте врахувати інфляцію, яка знецінює значну частку заощаджень. Підрахуйте витрати за місяць і за рік і помножте на кількість років, які хочете гідно прожити. Тривалість життя, на яку ви очікуєте для себе, є ключовим фактором для адекватного підрахунку. Визначте тривалість використання пенсійних накопичень, виходячи із стану здоров'я, історії сім'ї, умов на роботі. На суму, яку ви плануєте витрачати на пенсії, впливає і пенсійний вік. Чим він нижчий, тим більше заощаджень вам знадобиться.
Провести ефективне планування неможливо без такого важливого компонента, як джерело та розмір доходу.
- Особисті накопичення, банківські вклади. Це можуть бути інвестиції в цінні папери, розміщений депозит, накопичувальний рахунок або гроші у валюті. З кожним роком такі заощадження стають більш цінними, підвищуються у вартості за рахунок процентної ставки.
- Пенсійний план, який сумлінні роботодавці забезпечують своїм співробітникам. Плани можуть бути на основі виплат чи внесків. Але у будь-якому випадку будуть гарантією отриманням працівником доходу після досягнення пенсійного віку.
- Пенсійний рахунок, який можна відкрити навіть на початку кар'єри. Гроші відраховуються на пенсійний рахунок із зарплати або з особистих заощаджень. Найпростіше та зручніше щоразу, отримуючи зарплату, її частину інвестувати у пенсійне майбутнє, автоматичним переказом на рахунок.
- Страхові контракти. Пенсійна страховка не лише захищає життя власника контракту від нещасних випадків, а й є надійним фінансовим інструментом, який має забезпечити комфортну старість. Договір дозволяє отримати додаткові пенсійні кошти безстроково чи фіксований термін. Розмір пенсійного страхування, як і вік для отримання виплат, можна вибирати самостійно.
Створити стратегію пенсійного планування
Зібрати достатньо коштів допоможе розробка стратегій інвестування, накопичень, управління витратами. Інвестиційний план включає вибір дохідних активів, їх грамотне розподіл за класами. Стратегія накопичення – це постійні відрахування у вигляді частини зарплати за податковими пільгами, внесками, переказами на рахунок. Управління витратами полягає у плануванні витрат на медичне обслуговування та довгостроковий догляд.