Що таке капіталізація

Що таке капіталізація простими словами

Мета будь-якого інвестування полягає в тому, щоб зроблені вкладення давали якомога більший дохід. І чим довше інвестиції не переказувати в кошти, тим більше можна заробити.  Внаслідок певних дій з активами відбувається зростання прибутку. Але заощадженнями потрібно вміти керувати, для чого і потрібен надійний і ефективний фінансовий інструмент, який приноситиме прибуток і примножуватиме вже наявний капітал. Таким базовим інструментом є капіталізація. Розглянемо, що таке капіталізація і де вона застосовується.

Якщо порівнювати з формою лінійного доходу, то капіталізація має суттєві переваги. При лінійному доході зростання величини капіталу залишається з постійним значенням. І якщо інвестор отримує від вкладень 500 доларів річних, то сума не змінюватиметься, навіть якщо фактична вартість активів змінилася. При капіталізації ж, навпаки, приріст збільшуватиметься. І зростатиме він відповідно до збільшення вартості вкладеного капіталу. 

Капіталізація простими словами означає швидкий приріст загального обсягу інвестицій. А це гарантує інвестору суттєвий дохід. Термін «капіталізація» застосуємо до ринку, компаній, банківських вкладів. Наприклад, є капіталізація відсоткової ставки за депозитом. Це коли фінансова установа, де вкладник зберігає свої накопичення, додає за певний період відсотки до наявної суми депозиту. 

Що означає капіталізація?

Капіталізацією називають вартість активу, яка збільшується з часом за рахунок додавання до неї відсотка прибутку. Капіталізація буває трьох типів: зайва, достатня та недостатня. Вона розраховується за таким фінансовим показником, як поточна ринкова вартість. Розглянемо основні види капіталізації.

Ринкова капіталізація цінного паперу.

  • Застосовується до об'єктів на біржі, таких як облігації, ф'ючерси, акції. Вартість цінних паперів встановлюється під час торгів на фондовому ринку. Та ціна випущеного в обіг активу, яка фігурує на конкретний момент, буде капіталізацією. Використовуючи цей інструмент, інвестор отримує чисту суму відсотків, що перевищує торішні показники. Наприклад, він вклав 1000 $ в акції компанії під 20% річних, і наприкінці року отримав 1200 $. А на наступний рік його інвестиції ще більше зростуть і досягнуть вартості 1440$.

Капіталізація фондового ринку.

  • Означає суму вартості всіх цінних паперів, з якими проводяться фінансові операції на конкретній фондовій біржі. 

Капіталізація компанії.

  • Є оцінною вартістю всіх цінних паперів, випущених компанією. Вартість можна підрахувати, знаючи, скільки зараз коштує актив, і скільки таких цінних паперів було випущено. Капіталізація показує, наскільки на ринку оцінюється акціонерна компанія і демонструє її фінансове становище. Оцінка проводиться за результатами останніх угод із цінними паперами. Інакше кажучи, успішність компанії визначається величиною її капіталізації. Не слід забувати, що це мінливий показник. І якщо з якихось причин акції компанії з високою капіталізацією впали в ціні на ринку, то її вартість знизилася. 

Капіталізація за вкладом.

  • Багато людей зберігають гроші в банку, розміщуючи їх на рахунках та депозитах. Найбільш вигідним видом вкладу є депозит із капіталізацією відсотків. За умовами вкладу з капіталізацій банк протягом певного періоду, встановленого договором, нараховує до депозиту відсотки.  При цьому щороку відсотки розраховуються від суми, а не від початкової. Таким чином, вкладник покращує своє фінансове становище, отримуючи прибуток набагато вище, ніж при звичайному нарахуванні процентної ставки.

Який фактор впливає на прийняття банком умов розміщення грошей у ньому?

На рішення банку впливає декілька факторів

  • строк вкладу
  • яка валюта
  • поточний стан банку в плані фінансів
  • вид вкладу (довгостроковий чи короткостроковий)


 

Суть поняття Капіталізації відсотків

Це коли накопичені відсотки додаются ще відсотки і ви отримуєте прибуток.
І розмір суми вкладу постійно збільшуєтся і в кінцевому результаті заощадження ростуть.

Наведемо простий приклад щорічної капіталізації:
Сума вкладу 10 000 грн
Відсоток річний 20%
Термін 3 роки

  • 1й рік

Відсотки 10 000 грн *20% =2000 грн
Нова сума 10 000+2 000 = 12 000 грн

  • 2й рік

Відсотки 12 000 грн*20%=2400 грн
Нова сума 12 000 + 2 400 = 14 400 грн

  • 3й рік

Відсотки 14 400 грн * 20%= 2880 грн
Нова сума 14 400 + 2 880 грн = 17 280 грн

Через 3 роки ви отримаєте 17 280 , тобто загальний дохід 7 280 грн


Фонду гарантування вкладів виплатив 2024 році 38,3 млн грн гарантованих коштів

Автор

Андрій Бондаренко

Андрій Бондаренко

Мене звати Андрій Іванович Бондаренко, я є експертом з фінансового консалтингу з понад 10 роками досвіду у сфері фінансового аналізу та управління капіталом. Моя головна мета — допомогти вам приймати зважені фінансові рішення, які дозволять досягти ваших

Кількість статей: 3