Одним із способів побудови успішного фінансового майбутнього можна сміливо вважати інвестиційний портфель. Інвестиційні можливості не обмежені, і кожен може підібрати варіант, що оптимально відповідає потребам і побажанням інвестора. Світ інвестицій балансує між ризиком та доходом. Той, хто зможе знайти спосіб управління цим балансом, досягне успіху та фінансової незалежності.
Інвестиційний портфель - це сукупність нефінансових та фінансових активів, які використовуються для досягнення поставленої мети. Фігурально кажучи, команда гравців, яких інвестор, як тренер, розставляє за найвигіднішими позиціями, виходячи з ефективності та можливостей кожного гравця, щоб здобути перемогу у грі.
Необхідно розібратися, що таке фінансові та нефінансові активи. До перших належать гроші, золото, цінні папери, біржові фонди. До других – нерухомість, колекційні речі та предмети мистецтва, сировина. Найчастіше, інвестори формують портфель із фінансових активів, оскільки вони мають більшу ліквідність і простіші в обігу.
У портфель складаються активи, які розраховуються з урахуванням толерантності до ризику інвестора, віку та поставлених цілей. Важливо розуміти, що при формуванні інвестиційного портфеля важливо пам'ятати про різноманітність, оскільки від цього залежить стратегія управління ризиками та швидкість досягнення поставленої мети.
Різноманітність, або диверсифікація - це важливий нюанс і головна стратегія, яка дозволяє грамотно розподілити капітал між декількома видами активів для того, щоб знижувати ризики та постійно отримувати дохід. Таким чином, коли один актив падає в ціні та зазнає поразки на ринку, то другий з легкістю його підстрахує, вирівнюючи загальну дохідність. Таким чином, незалежно від того, як поводиться ринок і що відбувається з цінами, інвестор все одно відчуває стабільність та баланс свого фінансового стану.
Далеко не кожен, хто замислюється про те, щоб почати інвестувати, здатний самостійно підібрати активи та сформувати грамотний інвестиційний портфель. Щоб не допустити помилки, і досягти поставленої мети, рекомендується не займатися самодіяльністю і звернеться до фінансового консультанта. Але в будь-якому випадку, інвестування має бути усвідомленим, і отримувати знання про те, як вкладати гроші, які активи сьогодні в тренді, від чого залежить стан ринку і які фактори можуть впливати на нього необхідно постійно з різних джерел інформації.
Отже, як сформувати інвестиційний портфель:
Неможливо створити інвестиційний портфель один раз і забути про нього до кінця терміну існування. Інвестиції - це постійна праця, тому протягом усього інвестиційного періоду необхідно приділяти їм увагу, постійно коригуючи та виправляючи помилки.
Не існує інвестицій без ризику. Тому, формуючи портфель, необхідно чітко розуміти, що будуть такі періоди, коли ринок штормитиме, завдаючи певних збитків. Ніхто не застрахований від цього, і немає таблетки, яка б змогла захистити від ринкового ризику. Моменти падінь можна лише пережити чи перечекати. Головне, чому має навчитися інвестор, це відновлення після бурі та шторму.
Також важливо не забувати про такі специфічні ризики. Йдеться про те, що кожен актив схильний до індивідуальних ризиків, які можуть бути викликані судовими ризиками, некомпетентними менеджерами або застарілою бізнес-моделлю. Наприклад, акції успішної ще вчора компанії, сьогодні можуть впасти просто тому, що до суду було подано позов, що суттєво вплинуло на вартість цінних паперів та на становище компанії на ринку в цілому.
Для інвесторів, які воліють вкладатися у валюту, необхідно пам'ятати про валютні ризики. Також існує ризик ліквідності - нездатність продати актив, без втрати його первісної вартості. Всі ці ризики обов'язково є в житті інвестора, який прийняв рішення формувати портфель. До цього необхідно підготуватися, усвідомити і лише після цього починати працювати над пошуком, аналізом та оцінкою активів, які будуть приносити прибуток.
Автор