Кожен інвестор або трейдер, перш ніж розпочати свій шлях до фінансової незалежності та досягнення поставленої мети, проходить процес навчання, де обов'язково дізнається про те, що таке фінансовий інструмент, які існують види активів і як грамотно розподілити капітал між обраними видами. Вкладати гроші можна тільки в те, в чому розумієш принцип дії. Не маючи жодного уявлення про фінансовий інструмент, швидше за все, інвестор або трейдер просто втратить свої гроші.
Фінансовими інструментами називаються будь-які договори, в результаті яких у однієї компанії виникає актив, а в іншої – фінансове зобов'язання. Якщо говорити простіше, власник інструменту отримує вигоду на певних умовах, які диктує сторона, яка взяла на себе фінансові зобов'язання.
Інструменти мають право торгувати відразу кілька сторін. Найчастіше, вигідніше утримувати активи, оскільки це дозволяє продати з більш вигідною ціною, отримавши прибуток. Але варто розуміти, що без ризикових інвестицій не існує у принципі. Тому, розглядаючи різні варіанти вкладення коштів, обов'язково необхідно враховувати такий параметр, як ризик. Тому, навіть з таким варіантом, як утримання фінансового інструменту, ніхто не може дати гарантії, що одного разу його вартість не впаде, і власник залишиться ні з чим.
Отже, розрізняють фінансові та виробничі фінансові інструменти.
Сюди входять усі цінні папери та різні активи, які створюються компаніями для залучення капіталу. Початкова ціна встановлюється емітентом або стає результатом переговорів між ним та акціонерами. Після покупки, власник має право торгувати на фінансовому ринку за ціною, продиктованою попитом та пропозицією.
Окрім вже названих, існують також конвертовані облігації та конвертовані позики. Із суть у тому, що у разі настання тригерної події, облігація/позика конвертується в акцію. До цього часу є можливість погасити зобов'язання за заздалегідь прописаними умовами.
Виробні фінансові інструменти не мають власної, чистої вартості. Вони набувають її завдяки базовому активу. До базових відносяться акції, індекси, облігації, сировинні товари, дорогоцінні метали або валютні пари.
У виробничих фінансових інструментах також є свопи, які дають змогу обмінювати один базовий актив на інший на підставі певних факторів та умов, які прописані в угоді.
Кожен інвестор у процесі ухвалення рішення про те, який саме фінансовий інструмент краще вибрати для інвестування коштів, вивчає кілька важливих нюансів. Зокрема характеристики інструментів, серед яких найбільш вагомими вважаються:
Крім цих трьох характеристик, важливо поставити мету. Тобто визначитися, для чого саме інвестуємо і чого намагаємося досягти за допомогою зароблених грошей. Навчання, подорож, покупка нового житла. Далі слід критично оцінити свій рівень толерантності до ризиків. Деякі люди не здатні витримати напруги від думки, що існує потенційна можливість втратити всі гроші. Тому з варіантом стануть фінансові інструменти з низькими ризиками та меншими доходами. Наприклад, облігації.
Важливо також вивчити особливості кожного фінансового інструменту. Всі вони мають певні переваги і недоліки. Щоб зробити правильний вибір та вкласти гроші грамотно, як плюси, так і мінуси мають бути ретельно вивчені та проаналізовані. Не завжди можна самостійно провести підготовчу роботу, і правильно визначити найкращі інструменти. У такій ситуації найкращим виходом стане звернення до фінансового консультанта.