Економічний стан країни багато в чому залежить від валютного курсу, який має ключовий вплив на стабільність фінансового ринку, бізнес та торгівлю. Значення цін національної грошової одиниці впливає на життя та благополуччя звичайних громадян, які відчувають на собі підвищення вартості товарів, якщо попит на іноземну валюту зростає.
Динаміка курсів контролюється центральними банками. Але й вони виявляються безсилими перед проблемами глобального масштабу, які стрясають економіку держави. Наслідками нестабільності економіки стає зниження курсу гривні на тлі зростання іноземної валюти. Через знецінення гривні та її ненадійність, зберігати в ній свої заощадження недалекоглядно. Тому українці, щоб мінімізувати втрати коштів, почали частіше купувати долари та євро, які залишаються основними світовими валютами. Ці гроші демонструють свою стабільність протягом багатьох років, тому вважаються цікавими та перспективними для інвестування.
Валютним курсом називають співвідношення вартості валюти однієї країни до грошової одиниці іншої країни. Виражається курс найчастіше парою валют. У цій парі одна валюта є основною, а інша – котирується. Візьмемо пару UAH/USD. У ній українська гривня є основною валютою, а долар США – . котирується. Це означає: скільки одиниць долара можна купити за одиницю гривні.
Внаслідок визначення курсів різними способами вони можуть відрізнятися.
Існує ще два види валютних курсів: плаваючий та фіксований. Плаваючий курс визначається за підсумками торгів, діє у багатьох країнах. Він регулюється автоматично, коливається відповідно до результатів. валютного ринку, і в багатьох ситуаціях може бути кращим за фіксований курс. Фіксований режим стабільніший, підтримується Нацбанком країни, і для держави може бути невигідним. Оптимальним рішенням є баланс між плаваючим та фіксованим валютним курсом.
Яке значення має курс валют для економіки країни
Зміна курсу валют впливає як на національну, так і світову економіку. Валютний курс відображає рівень розвитку економіки, є показником конкурентоспроможності товарів країни, призводить до низки економічних наслідків.
Обмінний курс, це складний та багатогранний процес кореляції глобальної та національної економічної, політичної сфер. Він формується щодня під впливом численних чинників. Ось лише основні їх.
Інфляція. Знецінення національної валюти призводить до підвищення процентних ставок. Ціни на продукти, споживчі товари, послуги та енергоресурси зростають насамперед через зниження купівельної спроможності грошей. Чим вища інфляція в країні, тим менше іноземних інвесторів готові вкладатися до її бюджету. Відповідно падає попит на валюту, і змінюється валютний курс.
Відсоткова ставка. Їх встановлюють Центральні банки для підтримки економіки. Такий механізм як підвищення чи зниження відсоткової ставки впливає вартість товару і послуг, і коливання курсу валют. При зниженні процентної ставки споживач збільшує рівень витрати, займаючи гроші та витрачаючи кошти. Високі процентні ставки стимулюють людей більше вкладати гроші в банки, при цьому економічне зростання сповільнюється і валютний курс падає.