Криптовалюта, яка є результатом комп'ютерних обчислень, успішно конкурує зі звичайними фінансовими системами. Цифровий актив, що не має матеріального вираження, стає все більш популярним. Цінність криптовалюти полягає в її обмеженій кількості, незалежності від Центробанків і економічних ситуацій. Поява електронної грошової системи вплинула на розширення спектра механізмів для розрахунків, оплати товарів та послуг. Як і будь-які грошові кошти, криптовалюту потрібно десь зберігати для накопичення та подальшого вдалого інвестування. Для транзакцій використовуються найкращі криптогаманці, за допомогою яких переводять кошти, обмінюють гроші, здійснюють угоди та інші операції.
Як у звичайному гаманці ми зберігаємо валюту, так у криптогаманці містяться цифрові монети. Різниця в тому, що власники справжніх гаманців просто відкривають їх, щоб дістати або покласти фізичні гроші. А власники активів, відкриваючи найкращі гаманці для криптовалюти, підтверджують право своєї власності на них. Цифрову валюту неможливо побачити, до неї не можна доторкнутися і утримати фізично. А сам факт володіння нею підтверджується наявністю ключа – криптографічного коду. Такий ключ, який отримує людина при реєстрації, відкриває доступ до гаманця. Електронний гаманець для криптовалюти є спеціальною програмою, призначеною для зберігання активів. При цьому в самому криптогаманці віртуальні гроші не містяться. У ньому розміщуються адреси криптоактивів, а самі монети знаходяться в блокчейнах відповідних проєктів.
Багато хто вважає, що наявність криптовалюти забезпечує їм анонімність і захист їхніх коштів. Адже здається, що може бути надійнішим для інвестування та онлайн-сховищ, ніж унікальні ключі від криптовалютного гаманця. І все ж, вирішуючи який гаманець для криптовалюти обрати, варто особливо уважно поставитися до питання безпеки. Власники цифрових монет можуть стати мішенню для зловмисників, які спробують застосувати різні способи для отримання доступу до чужих активів.
Найчастіше, що може статися, це злам електронного гаманця. Якщо монети зникли на невідомі адреси, значить користувача, якому належить код, зламали. Для цього хакери використовують такий спосіб шахрайства, як фішинг. Це коли користувачеві надсилається лист нібито від розробника, в якому міститься підроблене посилання. Щоб убезпечити цифрові активи, не варто відкривати фейкові електронні повідомлення, надіслані фішинговими компаніями.
Трапляються й інші неприємні ситуації. Наприклад: неможливість вивести токени або припинення існування компаній, яким довірено зберігання ключа. У багатьох виникає питання: у такому разі, де зберігати криптовалюту, щоб вона була надійно захищена? Порадимо обирати криптогаманці з високим рівнем безпеки. Також безпека залежить від того, наскільки добре ключ зашифрований і захований від сторонніх. Не зайвим буде використовувати і спеціальні заходи обережності:
Віртуальне сховище ділиться на кілька типів, вибір яких впливає на механізм його відкриття.
Апаратний криптогаманець починається з придбання самого пристрою.
Програмний криптогаманець відкривається шляхом завантаження на комп'ютер програми.
Для створення онлайн-гаманця відкривається відповідний сервіс.
Гаманці для смартфонів допомагає відкрити спеціальний додаток, що завантажується.
Паперовий гаманець відкривається за допомогою програми або спеціального сервісу.
Криптовалютні гаманці діляться за типом взаємодії з мережею. Якщо віртуальне сховище підключено через Інтернет, це гарячий гаманець. У його ролі може виступати додаток, сервіси або біржі, які доступні через інтернет. Такого роду сховища краще використовувати для тимчасового збереження віртуальних фінансів.
Для оффлайн зберігання використовується холодний гаманець, який представляє собою апаратний пристрій, що підключається тільки після дій його власника. Дані про криптовалютні фінанси можуть зберігатися на флешці або завантажуватися на смартфон.
Класифікуються гаманці і за способом зберігання активів. Найчастіше використовуються програмні криптогаманці та апаратні.
Придбання криптовалюти супроводжується створенням гаманця. Який вид сховища обрати – програмний чи апаратний, щоб був зручним, надійним у плані безпеки, допоможе рейтинг електронних гаманців, який розберемо нижче. Вибір місця зберігання криптовалютних заощаджень – дуже важливий момент, враховуючи постійну активність шахраїв, яким можуть дістатися чужі накопичення. Щоб обрати зручний криптогаманець з виведенням на картку, потрібно враховувати обсяг цифрових накопичень та регулярність їх використання.
На смартфон або ПК встановлюється спеціальне програмне забезпечення. Враховуючи те, що сховище займає досить багато місця, використовується SSD-накопичувач. Їх заводять криптобіржі, які й забезпечують захист гаманця. Оскільки сховище підключається через інтернет, воно належить до виду гарячих гаманців. Вони зручні для управління цифровою валютою та її короткострокового зберігання. Програмні сховища, які встановлюються на жорсткий диск разом зі скачуванням ланцюга блокчейну, називаються "повними". Вони більш надійні завдяки постійному оновленню та синхронізації. "Тонкі" криптогаманці займають менше гігабайтів і зберігають лише частину інформації, тоді як решта даних зберігається на віддалених серверах.
Перевагами цифрового місця зберігання є такі показники:
Є і мінуси у цього інструменту:
Вибираючи програмний криптогаманець, орієнтуйтесь на власні уподобання, ціль використання, кількість і види цифрових активів, регулярність їх використання. Оцініть репутацію сховищ, враховуйте рейтинг електронних гаманців.
Це спеціальний пристрій, що нагадує флешку. Як носій може також виступати автономний комп'ютер. Робота апарата заснована на використанні власної програми. Пристрій, що має дисплей, підключається до смартфона або стаціонарного комп'ютера за допомогою звичайного USB-порту. Носій підключається до мережі на час, коли потрібно здійснити якісь дії, як-от транзакції, після чого відключається від інтернету. Враховуючи принцип дії, апаратні криптогаманці належать до "холодного" типу сховищ. Особливістю варіанта зберігання цифрових активів є те, що тільки власник гаманця може розпоряджатися даними. Пристрій зі вбудованим гаманцем само генерує ключі, які легко буде відновити за допомогою мнемофрази. Фізичний носій має конструкцію із захисним чіпом, що забезпечує надійність сховища. Проведення транзакцій потрібно підтверджувати введенням пін-коду.
Плюси апаратного криптогаманця:
Мінуси:
Обираючи, де зберігати криптовалюту, яку модель обладнання краще обрати, звертайте увагу на такі фактори: ціна пристрою, наявність додаткового захисту, зручність використання, різноманітність функціоналу.
Коли стоїть вибір між апаратним і програмним криптогаманцем, враховуються всі переваги та недоліки варіантів зберігання, а також ряд інших критеріїв:
Вкладення в крипту – це усвідомлений крок для довгострокових інвестицій у освіту та безпеку. До такого висновку приходить все більше людей, купуючи на біржах криптовалюту і зберігаючи її в гаманцях. Криптогаманець містить закриті та відкриті ключі, використовується для збереження активів, для інвестицій, управління запасами віртуальних засобів. Тому важливо зробити правильний вибір ключового інструмента, від якого залежить збереження блокчейн-активів. Спостерігається тенденція стрімкого збільшення кількості користувачів електронних гаманців для криптовалюти. Це свідчить про те, що люди довіряють свої заощадження криптогаманцям. Розвивається індустрія цифрових технологій, завдяки чому операції з криптовалютою через гаманець стають менш уразливими.