Вибір депозиту для ваших цілей

Непередбачені витрати виникають несподівано, і найчастіше у найскладніший час. І дуже важливо, потрапивши до непростих обставин, мати на цей випадок відкладені кошти. Їх можна зберігати вдома у валюті, маючи завжди під рукою суму, достатню для вирішення питань. А можна покласти заощадження на банківський депозит, щоб кошти працювали та приносили дивіденди. Це найпростіший варіант інвестування, який легко освоїти кожній людині. Процес розміщення коштів не займе багато часу, зате сприятиме матеріальному благополуччю.

Що таке депозит
 

Депозит, коли клієнт віддає свої особисті накопичення кредитно-фінансовій установі на тимчасове зберігання на певних умовах. Він отримує відсотки від вкладу, що залежить від суми та строку депозиту, умов договору. Між вкладником та фінустановою підписується угода, де зазначається процентна ставка, яку банк зобов'язується виплачувати клієнту. Таким чином банк користується депозитними коштами, і за цю можливість розплачується з вкладником відсотками. Депозит вигідний як банку, так і вкладнику, який розмістивши свої заощадження, набуває істотних переваг:

  • Кошти зберігаються в надійному місці, звідки ніхто, крім вкладника, не зможе їх забрати. А з Фондом гарантування вкладів депозитні кошти отримують додатковий захист.
  • Людина за будь-яких обставин матиме стабільний дохід.
  • Можливість вберегти гроші від інфляції. 
  • На депозиті можна розміщувати будь-яку суму, навіть якщо це сто чи двісті гривень. 
  • Можливість вибирати строки депозиту, після закінчення яких можна забрати свій вклад, не рахуючи накопиченої ставки.

На що звернути увагу при виборі фінустанови для депозиту

Депозит відноситься до поширеної форми послуг, які надає будь-який український банк. Вибираючи банк для вкладень, все ж таки варто враховувати деякі фактори.

  • Надійність фінансової установи. Банк, який виконує свої зобов'язання перед клієнтами, має гарну репутацію, що підтверджується відгуками вкладників.
  • Індивідуальний підхід до кожного клієнта. Це полягає у вигідних пропозиціях, високих відсоткових ставках, розширенні спектру можливостей фінансового продукту для збільшення доходу від вкладу.
  • Вибір депозиту. Залежно від потреб клієнта буде запропоновано варіант, що найбільше відповідає його цілям, варіант вкладу. Клієнт може відкрити депозит у національній чи іноземній валюті, отримувати відсотки щомісяця, через обумовлений період, або забрати нараховану ставку після закінчення строку вкладу.

Які бувають види депозиту
 

Між варіантами депозитів є різниця, яка визначається за низкою ознак:

  • У якій валюті зберігаються заощадження вкладника. 
  • Як нараховується відсоткова ставка: від суми початкового вкладення або з урахуванням збільшення прибутку.
  • Як виплачуються відсотки: щомісяця або коли термін дії договору закінчується.
  • На який період розраховано депозит: терміновий або на вимогу.

По валюті.

Українці можуть розміщувати депозит у національній валюті, а також у євро чи доларах. Роблячи вкладення у гривні, можна вибирати іноземну валюту, враховуючи при цьому, що за конвертації частина коштів буде втрачена. Слід також розуміти, що відсотки на депозит у гривні вищі, ніж за валютного внеску. 

По виплаті ставки та нарахуванню відсотків.

Для вкладників доступні три способи отримання відсотків за депозитом. Ставка, яка виплачується після закінчення терміну депозиту, дозволяє нагромадити велику суму. А якщо було обрано вклад із щомісячною або щоквартальною виплатою відсотків, це гарантує регулярний прибуток. Можна знайти депозит із капіталізацією та можливістю поповнення, що дозволить примножити кошти за рахунок нарахування до суми вкладу відсотків. 

На розмір процентної ставки впливають кілька факторів. Насамперед, це термін депозиту. Чим він менший, тим нижчим буде інвестиційний дохід. Але деякі фінансові установи проводять для клієнтів спеціальні акції, пропонуючи бонуси та надбавки. Залежить розмір ставки та від виду виплати відсотків. Щотижнева або щомісячна ставка поступається за розміром відсоткам, виплаченим наприкінці строку депозиту. 

Вкладник може самостійно розрахувати відсотки за депозитом, щоб розуміти можливий розмір заробітку на інвестиціях. Для цього застосовується депозитний калькулятор, який є на сайтах фінансових організацій.
 

За терміном розміщення.

Основних видів депозиту два – на термін та на запит клієнта. І при розміщенні коштів на депозиті клієнт повинен враховувати особливості вкладу, щоб вони відповідали його потребам.

Терміновий вклад – це заощадження, що вносяться на певний термін зберігання. Протягом періоду дії такого депозиту вкладник не може відкликати свої накопичення назад. Кошти йому будуть повернуті лише тоді, коли по закінченні обумовленого терміну. І хоча за даного виду депозиту не вийде безперешкодно виводити гроші, він приносить більший дохід за рахунок високого відсотка. Розміщувати кошти можна на невеликий термін або на тривалий час. Короткостроковий внесок роблять від місяця до року. Довгостроковий депозит оформляється на період від одного року і більше.

Термінові депозити також діляться ще на три способи розміщення. 

  • Ощадний, за умовами якого можна знімати гроші або поповнювати наявну суму. 
  • Накопичувальний вклад передбачає поповнення заощаджень, що зберігаються в банку, протягом терміну договору.
  • Розрахунковий депозит, з яким можна контролювати свої вкладення. 

Якщо вкладник хоче мати можливість будь-якої миті забрати гроші, йому варто вибрати депозит на вимогу. Такий депозит не має конкретних термінів дії і повертається вкладнику на його запит. Клієнт банку може забрати свій вклад будь-коли, а фінансова установа зобов'язується їх повернути в повному обсязі. При цьому ставка буде набагато нижчою, ніж при терміновому депозиті.   

 Рекомендації щодо вибору депозиту

Визначте суму, яка не вплине на поточний фінансовий добробут.          

Вибирайте найбільш вигідні відсоткові ставки, порівнявши пропозиції банків та враховуючи вид депозиту.

Розглядайте типи депозиту, виходячи зі своїх потреб.

Звертайте увагу на репутацію фінансової установи.

Уважно вивчайте умови угоди: процентну ставку, строки, можливість поповнення чи зняття суми, штрафні санкції за недотримання правил договору.

 

 

Автор

ЕкоФін

ЕкоФін

Інформаційна агенція ЕкоФін

Кількість статей: 33