Терміни, які належать до економічної сфери, все частіше зустрічаються у повсякденному житті. Хоча б тому, що люди стали більше замислюватися про своє майбутнє, і намагаються забезпечити себе та близьких матеріальним благополуччям. І цілком природно, що виникає питання: що таке ліквідність простими словами?
Кожен завтрашній день буває непередбачуваним, таїть у собі не завжди приємні сюрпризи. І фінансовий запас просто необхідний, щоб почуватися впевнено перед будь-якими неприємностями. Простим способом збільшити свої накопичення і зробити так, щоб вони приносили дохід, є інвестиція в активи. Вкладення стане дійсно ефективним і прибутковим, якщо будуть ліквідні активи.
Ліквідними називають ті активи, які можна без проблем та витрат звернути у готівковий капітал. Тобто, за будь-якої необхідності, інвестиції переводяться в гроші, якими можна користуватися. А ліквідність, це можливість швидко продати активи за ринковою вартістю. І чим вище подібна властивість, тим більш ліквідним вважається товар, що продається.
Актив, як вид фінансового ресурсу є джерелом доходу, предмет угоди, за рахунок якого інвестор планує отримати прибуток. І від ліквідності активу залежить швидкість та можливість проведення з ним фінансових операцій.
Найвища ліквідність, яку можна навіть охарактеризувати як абсолютну, належить коштам, розміщеним на банківських рахунках чи картах. Гроші є таким активом, який попит буде завжди. До типу інших активів, що мають високу ліквідність, відносяться цінні папери, які можна звернути за короткий термін у гроші. Якщо такі цінні папери котируються на біржі, можна говорити про перспективність фінансових вливань.
Гроші на депозитах та ощадних рахунках, які за умовами угоди можна знімати без обмежень.
Векселі та облігації, як безпечний та прибутковий вид інвестицій.
Акції, що котируються на біржі.
Низька ліквідність у такого товару, який важко реалізувати та конвертувати у кошти. Приклади активів, які не вдасться швидко продати та не втратити при цьому вартість: сировина, нерухомість, предмети антикваріату, колекційні витвори мистецтв. До неліквідних активів можна віднести і довгострокові фінансові інструменти, на які діє обмеження на зняття будь-якої миті певної суми.
При здійсненні операцій з активами на біржі повинні бути задіяні обидві сторони: покупець та продавець. І вони повинні прагнути до продажу чи купівлі активу. І чим більше таких осіб, зацікавлених у проведенні угоди з конкретним активом, тим вища його ліквідність. Тобто ліквідність залежить від частоти угоди. Як правило, цінні папери відомих та масштабних компаній часто стають об'єктами угод. Тому їх у будь-який момент можна купити чи продати,
Показник ліквідності можна розрахувати, щоб убезпечити себе від невдалого інвестування та використовувати результат для оцінки портфеля. Параметрами розрахунку виступає спред між вартістю пропозиції та попиту. При цьому береться найнижча сума при продажу та найвища ціна, яку покупці готові заплатити за цей актив. Чим менше спред, тим вища ліквідність. Не варто забувати і про такий фактор, як ліквідність та ризики. Показник ліквідності є змінним значенням і може змінюватись під впливом умов ринку, стану економіки та поведінки учасників біржі.
Автор